שירותים לעסקים שירותים ומוצריםבנק הדוארדואר שליחיםהשירות הבולאימודיעיןחנותEMS
דף הבית של דואר ישראל  
العربية Pycckий English  
     

סופרים ומשוררים

חיים נחמן ביאליק כותב לאהובתו הציירת אירה יאן

מאת חיים נחמן ביאליק לאירה יאן (אסתר יוסלביץ')
אודסה, 9.7.1905
אסתר בת יוסף היקרה, ושוב היקרה!
כותב לך ביאליק הגס, הנבזה, הרע. ביאליק שכליותיו יסרוהו עשרות מונים. לכאורה, למה היה צורך בכך? וכי לא יכולתי בפשטות לענות לך על כל מכתביך במועד, ולא היה מקום לשום טעויות בינינו?

אבל, אסתר היקרה, כעת אחת לי בעצם כיצד תקראי להתנהגותי. אחת ידעתי: לא יכולתי לנהוג באופן אחר, לא יכולתי וחסל. ועכשיו, יהיה מה שיהיה. לוינסקי לא קיים באותה עת את הבטחתו, וכל זמן שלא קיבלתי סיפוק, לא יכולתי לכתוב לך בשום אופן, לא פיזית ולא רוחנית. עכשיו חזר לוינסקי מדרכו והראה לי המחאה מוכנה עבורך וביקש ממני זו הפעם העשירית את כתובתך האחרונה. אני מקווה, שסוף סוף תקבלי היום או מחר את הכסף הארור הזה, ויבוא קץ ליסוריי.

ושיריי, אף הם ארורים, עדיין לא פורסמו, וכמדומני, לא יפורסמו לעולם. גזרה היא. באותו דפוס בקרקוב, שבו הם נדפסים, נמשכת שביתה זה השבוע התשיעי, דווקא לפני הדפסת העטיפה. איוריך יצאו לא רע בדפוס כפי ששיערת, אף על פי שהנייר אינו מתאים, ויש מהם שיצאו אפילו טוב מאוד. אגב, מכיוון שהקובץ בכל זאת יצא לאור, שהרי השביתה תסתיים, הודיעיני נא אם לפרסם את שמך - היקר לי, על דברתי – על העטיפה או לא. לפי שעה יודפסו איוריך, ויתר (הציורים) נדחו למחצית השניה של המהדורה (כפי שיודעת את, כמדומני, אין אנו מדפיסים לפי שעה אלא מחצית ממספר העותקים שמכרתי למו"ל).

ואני נפשי מרה עלי, אסתר הטובה. פחד אחזני, עגמומיות, יגיעת בשר. הבל הבלים. אוי, קשה. עוברים עליי בזה אחר זה ימים מתים, שאינם מותירים בי עקבות בי ומסביבי. אלפי התחייבויות פעוטות, אך טורדניות, אוכלות אותי כזבובים. והיכן המוצא? הרבה מחשבות ותכניות, אבל אין חפץ – חפץ אין – ואגב, אולי אין גם כוח למילוי אחת מהן לפחות. והרי, דומני, עדיין לא זקנתי. אחרים בגילי רק מתחילים. כתבי למען השם, אף על פי שמסופקני אם זכאי אני לבקשה כזו. כל כך רבה אשמתי כלפיך.

ומה על תרגומיך? הערכת אותם? אני מצרף בזה תרגום (ליידיש) של "מתי מדבר". יכולת מופלאה לתרגם כמעט אות באות, אבל באופן שלא יישאר שמץ מן המקור. התכתבי?החוטא והמתחרט שלך
ח.נ. ביאליק
נ.ב שכחתי לשאול: מהם הציורים שעלי לשלוח אליך? את האיורים במקורם או העתקי הציורים הגדולים במקורם? כתבי ואשלח מיד.


המקור: לנתיבה הנעלם - עקבות פרשת אירה יאן ביצירת ביאליק, זיוה שמיר, הקיבוץ המאוחד, תל-אביב ,2000
מידע נוסף על המכתב והכותב למכתבים נוספים של המחבר
סופרים ומשוררים נוספים  
חיפוש
מיון לפי:
סופרים ומשוררים נוספים:
מפת האתרצור קשראודות הדוארמרכז מבקרים הודעות לעיתונותתנאי שימוש / פרטיותניוזלטר