שירותים לעסקים שירותים ומוצריםבנק הדוארדואר שליחיםהשירות הבולאימודיעיןחנותEMS
דף הבית של דואר ישראל  
العربية Pycckий English  
     

סופרים ומשוררים

הסופר והמשורר יוהאן פון גיתה מאוהב בקרלוטה, אם לשבעה ורעייתו של הדוכס מווימאר

מאת יוהאן וולפגנג פון גיתה לקרלוטה פון שטיין
גרמניה, 17 ביוני 1784
ממכתבי וודאי למדת עד כמה בודד אני. איני סועד בחצר, אני רואה מעט אנשים, ויוצא לטייל לבדי, ובכל פינת חמד מצר על שאינך שם עמי. איני יכול שלא לאהוב אותך כל-כך, גם אם מזיק הדבר לבריאותי, מאושר אהיה כאשר אראה אותך שוב.
תמיד חש אני את קרבתי אלייך, נוכחותך לעולם עמדי. את היא לי מידה לכל אישה, לכל אחד, ואהבתך מידה לכל שצריך להיות.
לא במובן ששאר העולם נראה לי מעורפל, נהפוך הוא, אהבתך מקנה לו בהירות. אני רואה בבירור מה טיבם של אנשים ומה הם מתכננים, מבקשים ואוהבים, אין עיני צרה במה שיש להם, וההשוואה היא הנאה פרטית שלי, בהיותי בעל אוצר נצחי שכזה.
את בביתך וודאי חשה כפי שחש אני תכופות בענייני, לא אחת איננו מבחינים בחפצים, פשוט משום שאיננו בוחרים להסתכל בהם, ואולם דברים מעוררים בנו ענין ברגע שאנו רואים בבהירות איך הם קשורים זה לזה. שכן תמיד אוהבים אנו להצטרף, ואדם טוב נהנה לסדר, להעמיד כל דבר במקומו ולהשליט את מה שנכון ואת סדרו שלו. גולגולת הפיל באה איתי לווימאר. חקר הסלעים שלי מתקדם יפה מאוד. פריץ שמח ומתנהג יפה. בלי לשים לב, הוא התחיל לגלות ענין בעולם, וכך, בלי לדעת זאת, ילמד להכיר אותו. הכל עדיין משחק בשבילו. אתמול הטלתי עליו לקרוא כמה מכתבי בקשה ולכתוב לי את תוכנם בקצרה. הוא צחק מאוד ולא האמין שאנשים יכולים להיות במצוקות כמו אלה שהובעו במכתבי הבקשה.
adieu
לך שאוהב אותך אלף פעמים
ג..
המקור: מכתבי אהבה מפורסמים, רונלד טמפלין, הוצאת הד ארצי, אור יהודה , 1999
מידע נוסף על המכתב והכותב
סופרים ומשוררים נוספים  
חיפוש
מיון לפי:
סופרים ומשוררים נוספים:
מפת האתרצור קשראודות הדוארמרכז מבקרים הודעות לעיתונותתנאי שימוש / פרטיותניוזלטר