דואר ישראל > אודותינו  > הדואר בראי הזמן - מנהלת העם
אודותינו
רוכשים באתרי סחר בחו
ציינו בהזמנה מיקוד בן 7 ספרות לצורך דיוק במסירה ומס' נייד לקבלת מסרון בעת הגעת דבר הדואר לארץ
My Post עולם החבילות שלך במקום אחד!
באזור האישי שלך באתר הדואר, תוכל ליהנות ממגוון שירותים מתקדמים.
שילוח בינלאומי - הכי משתלם בדואר !
לחברת דואר ישראל מגוון שירותים בינלאומיים מתקדמים. בחר את המתאימים ביותר לצרכי העסק שלך.

אודותינו - הדואר בראי הזמן - מנהלת העם

 
לקראת סיום שלושים שנות שלטון המנדט הבריטי, ב- 13 באפריל ‏1948, פרסמה מחלקת הדואר המנדטורי הנחיות בדבר סגירת בתי 15 הדואר וסוכנויות הדואר והפסקת כל שירותיהם בפרק הזמן שבין באפריל ו- 5 במאי. הנהגת היישוב החליטה להיערך במהירות כדי למנוע השבתת שירותי הדואר והתקשורת ליישוב היהודי, שמנה ערב הקמת המדינה כ- 650,000 נפש.
תקופת "מנהלת העם" (הנהגת היישוב), שהייתה תקופת מעבר בין שירותי הדואר המנדטוריים ובין אלה של מדינת ישראל שעמדה לקום, החלה ב- 2 במאי והסתיימה ב- 14 בו. במהלך אותם שבועיים השתמשו כל בתי הדואר בבולי "מנהלת העם", שהונפקו למעשה על-ידי הקרן הקיימת לישראל בתוספת הדפס רכב של המילה "דואר" בצורות שונות. באותה תקופה הותרו לשימוש גם תוויות כופר היישוב ובולי המנדט.
שבועיים לפני תום המנדט יצאה מנהלת העם בתוכנית פעולה, שעיקריה היו הודעות לציבור ועובדי הדואר היהודים על הכוונה להמשיך את סדרי הדואר במתכונת שהייתה נהוגה עד אז, הכנסת בולי דואר קק"ל לשימוש זמני והכרה בהם כבולי דואר לכל דבר, והנהגת חותמות בבתי הדואר עם הכתובת "מנהלת העם" במרכז החותמת, ושם היישוב בשוליים.
פעילות זו של מנהלת העם התקיימה בצורה סדירה ברוב חלקי הארץ, והתבטאה בהפעלתם של 80 סניפי דואר, היוותה למעשה את התשתית להופעתם המיועדת של בולי "דאר עברי" והקמת הדואר של מדינת ישראל.
המאבק הצבאי על המדינה העברית החל עוד בטרם ההכרזה על עצמאותה. אזורים מרוחקים היו נתונים להתקפות הערבים והקשר עם יישובים רבים נותק והתקיים בדרך האוויר או באמצעות שיירות צבאיות.
בהנהגתה של מנהלת העם החליטו הרשויות המקומיות על קשרי הדואר עם יישובים נצורים - ירושלים, צפת ונהריה - תוך הנפקת בולים וחותמות דואר מקומיות. גם בראשון לציון הונפק בול מקומי למרות שהעיר לא הייתה נצורה.
מנהלת העם" השתדלה בנסיבות אלה לספק שירותי דואר לאוכלוסייה" היהודית, שמנתה אז כ- 650 אלף נפש. ואלה הצעדים העיקריים שנקטה: ב- 25 וב- 27 באפריל 1848 פורסמו הודעות לציבור והנחיותלפקידי הדואר בדבר הכוונה להמשיך במתן שירותי דואר באמצעות עובדים יהודים תוך שימוש בבולי הקרן הקיימת ובחותמות מיוחדות. התעריפים וחוקי הדואר של המנדט הבריטי יישארו ובתוקפם. ב- 9 במאי פורסמה הודעה לציבור, שהבולים העבריים הראשונים והחותמות הראשונות יופיעו ב- 16 במאי.
עם הכרזת המדינה ב- 14 במאי הגיעה תקופת "מינהלת העם" לסיומה.
לפרק הקודם חזרה לדף הנושאים לפרק הבא

 

 


להגיע לדואר זה לא תיק!
הזמינו תור בקליק באינטרנט או בסלולאר לסניף אליו ברצונכם להגיע וקבלו שירות בשעה היעודה בלי להמתין בתור!
הרחבת שעות הפעילות
חברת דואר ישראל שמחה לבשר כי במסגרת שיפור השירות, שעות הפתיחה הוארכו במאות יחידות דואר, בחלק מימי השבוע.
כ-370 מרכזי מסירה ברחבי הארץ
אנו שמחים לבשר על הסכם שיתוף פעולה עם גורמים שונים, במסגרתו תוכלו לקבל חבילות ופריטי דואר במספר מוקדים ברחבי הארץ. מטרת שיתוף הפעולה היא שיפור השירות הניתן לכם וקיצור זמני ההמתנה בסניפי הדואר.