דואר ישראל > בנק הדואר  > סמארטקארד - שאלות ותשובות שימוש בכרטיס עסקאות
רוצים לזכות בהחזר הוצאות החופשה שלכם בחו
שלמו עם מאסטרקארד בבטחון ובנוחות ותוכלו לזכות בכסף חזרה (עד 10,000 ₪)
ביצוע העברות כספים בארץ ולחו
בנק הדואר מציע לכם מגוון רחב של שירותים. בחר את השירות המתאים לך.
הצטרף לשירות וקבל מידע עדכני על חשבונך באמצעות האינטרנט מכל מקום ובכל שעה הנוחה לך
לחץ כאן
חדש! חידוש רישיון רכב וחידוש רישיון נהיגה
כחלק משיתוף הפעולה בין דואר ישראל למשרד התחבורה, מעתה ניתן לחדש רשינות ב-700 סניפי הדואר

סמארטקארד - שאלות ותשובות


שאלות נפוצות


נושאים:  1. שימוש בכרטיס    2. עסקאות    3. החשבון שלי    4. עזרה 

1. שימוש בכרטיס

ש: כיצד עובד הכרטיס?
ת: כרטיס סמארטקארד של בנק הדואר הוא כרטיס רב מטבעי המוגן עלידי שבב אלקטרוני (צ'יפ) וקוד סודי.
ניתן לטעון שני מטבעות לכרטיס (אירו וליש"ט) לפני נסיעה ולהשתמש בכרטיס לרכישה בכל בית עסק או אתר אינטנרט המכבד כרטיסימאסטרקארד או.במכשירים אוטומטייםלמשיכת מזומנים ברחבי העולם המכבדים כרטיסי מאסטרקארד.

ש: באלו מקומות ניתן להשתמש בסמאטרטקארד של בנק הדואר?
ת: ניתן להשתמש בכרטיס בלמעלה מ- 2 מיליון מכשירים אוטומטיים למשיכת מזומנים ובמיליוני בתי עסק ברחבי העולם המכבדים כרטיסי מאסטרקארד.
לאיתור מיקומם המדוייק של מכשירים אוטומטיים היכנסו לMasterCard ATM locator
בנוסף ניתן להשתמש בכרטיס לרכישה בכל בית עסק או אתר אינטרנט המכבד כרטיסי מאסטרקארד.
ניתן להשתמש בכרטיס גם במדינות שהמטבע המקומי שלהם שונה ממטבעות הכרטיס. במקרים אלו תתבצע המרה אוטומטית של המטבע/ מטבעות שבכרטיס למטבע המקומי. אם המטבע המקומי הוא לא אחד מהמטבעות שטעונים על הכרטיס , תבוצע המרה של המטבעות בארנק לפי הסדרהבא: תחילה מארנק מטבע האירו, ולאחר מכן מארנק מטבע הליש"ט, בנוסף תגבה עמלת המרה אשר תקבע על ידי מאסטרקארד ביום קליטת הפעולה ובתוספת אחוז שייקבעו על ידינו (למידע נוסף ראו את טבלת העמלות).
ישנן מספר מדינות בהן לא ניתן להשתמש בכרטיס מאסטרקארד נטען מט"ח. אם תנסה למשוך כספים או לרכוש בבית עסק בקשתך תידחה ותינתן הסיבה הבאה: "נדחה, מדינה אסורה".
סמארטקארד של בנק הדואר אינו ניתן לשימוש במדינות הבאות: קובה, איראן, עירק, צפון קוריאה, סודן, סוריה, אלג"יריה, אפגניסטן, הרשות הפלסטינאית, לבנון, לוב, מלזיה, סומליה, פקיסטן, תוניס ותימן.

ש: מהם העמלות וההגבלות של הכרטיס?
ת: לחצו כאן לרשימת העמלות וההגבלות החלות על הכרטיס

ש: האם ניתן להשתמש בכרטיס לרכישות מקוונות?
ת: כן, ניתן להשתמש בכרטיס לרכישות מקוונות (בהתאם להגבלות הכרטיס) באתרים המכבדים כרטיסי מאסטרקארד
כאשר משתמשים בכרטיס באתר אינטרנט במטבע הנסחר באתר (ובמידה וזהו אחד המטבעות הקיימים על הכרטיס) ניתן לדעת מה יהיה סכום העסקה והשער המדוייקים לעסקה. לביטחונכם, ייתכן ואתרים מסויימים יבקשו את קוד הביטחון המודפס בגב הכרטיס.
לא ניתן להשתמש בכרטיס להעברות כספים (כלומר העברת כספים לגורם שלישי) או כאמצעי תשלום לשירותי העברות כספים, או כאמצעי תשלום לגישה או רכישה בחנויות או באתרים עם תכנים למבוגרים או להימורים ואסור להתשמש בכרטיס לפעילות בלתי חוקית. יש לציית לחוקים ולתקנות (כולל פיקוח על המרות מט"ח) במדינה בה נרכש הכרטיס או בה משתמשים בכרטיס.

ש: כיצד ניתן לבדוק את היתרה על הכרטיס ולבצע המרות בין ארנקי הכרטיס?
ת: ניתן לבדוק את היתרה על הכרטיס, לצפות בהיסטוריית הפעולות בכרטיס ולבצע המרות בין הארנקים באתר האינטרנט לאחר רישום הכרטיס ב"חשבון שלי"

ש: מה ההבדל בין סמארטקארד של בנק הדואר לבין כרטיסי חיוב ואשראי אחרים?
ת: סמארטקארד של בנק הדואר הוא דרך נוחה ובטוחה לנשיאה ולניהול ההוצאות בחו"ל ומציע שקט נפשי ואת הביטחון הנדרש מכרטיס המשמש בזמן נסיעות.
טעינת הסמארטקארד  של בנק הדואר לפני נסיעה מעניקה לכם שליטה טובה יותר בתקציב הנסיעה מאשר בכרטיסי חיוב או אשראי רגילים. מאחר ועמלת המשיכה ממכשירים אוטומטיים קבועה ואין עמלות בעת רכישה קל יותר לנהל את ההוצאות בחו"ל.

ש: אלו מטבעות ניתן לטעון לכרטיס?
ת: סמארטקארד של בנק הדואר  ניתן לטעינה בשקלים בלבד אשר יומרו לאירו או ללירה שטרלינג על פי שער המרה שיקבע על ידי בנק הדואר ביום הטעינה. השער יודפס על הקבלה הנמסרת ללקוח לאחר הטעינה. לנוחיותכם, ניתן להמיר מטבעות בין הארנקים, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע באתר "החשבון שלי"

ש: כיצד ניתן לבצע טעינה חוזרת של כרטיס סמארטקארד של בנק הדואר?
ת: גם כאשר היתרה בכרטיס עומדת על 0, הכרטיס תקף (עד לתאריך התוקף שמוטבע על הכרטיס) ניתן לטעון את הכרטיס לקראת נסיעתכם בכל זמן##. לחצו כאן לפרטים.
## כל עוד הכרטיס בתוקף ובכפוף להגבלות הכרטיס (ראה טבלת עמלות)

ש: מה קורה כאשר אין יתרה מספקת לביצוע עסקת רכישה?
ת: יתכנו מקרים בהם תרצו לרכוש פריט בסכום העולה על היתרה הקיימת כרטיס. זה בסדר; אם בית העסק מאפשר תשלום חלקי, ייתכן שתוכלו לשלם חלק מהסכום באמצעות הכרטיס וחלק באמצעי תשלום אחר. הקפידו ליידע את בית העסק וודאו את הסכום שתרצו לחייב בסמארטקארד שלכם.
רצוי שבית העסק יעביר תחילה את החיוב בסמארטקארד שלכם ואחר מכן יחייב את יתרת התשלום באמצעי התשלום האחר שבחרתם. וודאו שהכרטיס נמצא ביתרת זכות בכל עת. אנו ממליצים שתבדקו באופן סדיר את העסקאות שביצעתם בכרטיס ואת
יתרת הכרטיס ב"חשבון שלי".

ש: מה קורה כאשר מתקבל סירוב על הכרטיס בבית עסק?
ת: מקרה כזה עלול להתרחש כאשר אין יתרה מספקת על הכרטיס לכיסוי העסקה (ניתן להשתמש בכסף שיש על הכרטיס ולשלם על חלק מהעסקה בכרטיס הסמארטקארד שלכם וחלק באמצעי תשלום אחר אם בית העסק מאפשר תשלום חלקי).
שימו לב- ייתכן ובתי עסק כגון מסעדות וחברות השכרת רכב ידרשו יתרה גבוהה מערך העסקה לפני אישור העסקה.

ש: באיזו מידה כרטיס סמארטקארד של בנק הדואר מוגן ובטוח?
ת: לביטחונכם, סמארטקארד של בנק הדואר מוגן על ידי שבב אלקטרוני (צ"יפ) וקוד סודי.
על מנת להקטין את הסיכוי להונאות- כרטיס הסמארטקארד אינו מקושר לחשבון הבנק שלכם.

ש: מה ניתן לעשות במקרים בהם מכשיר אוטומטי למשיכת כספים מבקש קוד סודי בעל 6 ספרות?
ת: במדינות מסויימות ייתכן ותתבקשו להקיש קוד סודי בעל 6 ספרות בעת משיכת כספים ממכשיר אוטומטי. סמארטקארד של בנק הדואר משתמש בקוד סודי סטנדרטי בעל 4 ספרות, קוד זה יתקבל בכל מכשיר אוטומטי שעומד בתקנות של חברת מאסטרקארד.
לקבלת סיוע בכל נושא הקשור לקוד הסודי, צרו קשר עם מוקד השירות הטלפוני.

ש: האם ניתן לבצע משיכת כספים מבית העסק ( סופרפארם, תחנות דלק וכדומה ) באמצעות סמארטקארד של בנק הדואר?
ת: לא, שירות זה אינו ניתן עבור כרטיס זה. לא מדובר על ביטול עסקה
 
2. עסקאות


ש: יתרת הכרטיס נמוכה משחשבתי, מדוע?
ת: בעת שימוש בכרטיס בבתי עסק מסויימים (ראה טבלה מטה) ייתכן שתידרש יתרה הגבוהה מסכום העסקההסיבות לכך הן: (i) בית העסק עלול לבקש סכום גבוה יותר מהסכום שאושרה מלכתחילה כדי לכסות את עלות הרכישה (לדוגמה, הארוחה) ובנוסף סכום שיכסה טיפ, או תוספת אחרת שתאושר על ידיך. (ii) במקרה של רכישה במכשיר לתדלוק עצמי וזאת כדי לוודא שקיימת יתרה מספקת לכיסוי העלות הסופית של הפעולה.

בית העסק שעור תוספת חיוב ( % מהסכום שאושר)
ממכר שתייה 15%
מסעדות/מזנונים 15%
מוניות/לימוזינות 15%
שירותי תקשורת £10  או €10 
מכשירים אוטומטיים לרכישת דלקים £45  (לעסקה בליש"ט) או €55  (לעסקה ביורו)
למידע נוסף על תוספת החיוב הנדרשת אנא ראה סעיף "מה היתרה הנוספת הנדרשת כדי לבצע עסקאות בבתי עסק לממכר שתיה, מסעדות/מזנונים או תחנות דלק?"
ייתכן שיתרתך נמוכה מי מה שחשבת כיוון שהשתמשת בכרטיס כערבון/פיקדון לצורך אישור עסקה סופית. אנא ראה סעיף "מהו אישור מראש?" למידע נוסף על כך.
ראה בנוסף סעיף "הכרטיס והשימוש בו" בהסכם כרטיס נטען מט"ח.

ש: מה היתרה הנוספת הנדרשת כדי לבצע עסקאות בבתי עסק לממכר שתיה, מסעדות/מזנונים או תחנות דלק?
ת: בעת שימוש בכרטיס באחד מבתי העסק שברשימה ייתכן ויתווסף לסכום העסקה שיעור  או סכום חיוב קבוע כחלק מאישור העסקה על ידי בית העסק. הוספת סכום קבוע או שיעור מסויים לסכום העסקה נקרא "שיעור תוספת החיוב". הכוונה היא שערך העסקה ובנוסף שיעור תוספת החיוב נשמרים ויורדים מיתרת הסכום הצבור בכרטיס. ניתן לראות בטבלה הבאה את האחוזים והסכומים הקבועים שייתכן ויתווספו לעסקאות.


בית העסק שעור תוספת חיוב ( % מהסכום שאושר)
ממכר שתייה 15%
מסעדות/מזנונים 15%
מוניות/לימוזינות 15%
שירותי תקשורת £10  או €10 
מכשירים אוטומטיים לרכישת דלקים £45  (לעסקה בליש"ט) או €55  (לעסקה ביורו)
דוגמא: בארוחה במסעדה החשבון מגיע ל 50 € . היתרה המינימלית הדרושה בכרטיס לקבלת אישור לעסקה תהיה שווה ערך ל 57.50 € (50€+ 15% שיעור חיוב (7.50€)= 57.50 €) החיוב הסופי יתבצע לפי הסכום עליו חתמתם בחשבונית או אישרתם באמצעות הקוד הסודי.
ראו סעיף "בעת שימוש בכרטיס בבתי עסק לממכר שתיה, מסעדות או תחנות דלק, לכמה זמן מוחזק סכום העסקה ומדוע?" למידע נוסף בנושא זה. ראה בנוסף סעיף "הכרטיס והשימוש בו" בהסכם כרטיס נטען מט"ח.

ש: בעת שימוש בכרטיס בבתי עסק לממכר שתיה, מסעדות או תחנות דלק, לכמה זמן מוחזק סכום העסקה ומדוע?
ת: לעיתים בית עסק לא סוגר את החשבון הסופי מיד עם ביצוע העסקה, ולעסקה מתווסף שיעור תוספת חיוב על מנת לוודא שכאשר העסקה תסגר באופן סופי תהיה יתרה מספקת בכרטיס. סכום העסקה המאושר על ידי בית העסק, בתוספת האחוז או הסכום הקבוע שמהווה את "שיעור תוספת החיוב" יורדים מהיתרה בכרטיס ומוחזקים עד למועד סגירת העסקה וחיוב סכום העסקה המדוייק מהכרטיס, או לפרק זמן של עד 7 ימים - המוקדם מבין שתי האפשרויות.
במקרים בהם סכום העסקה גבוה מיתרת המטבע הרלוונטי הטעון בכרטיס, הסכום הנותר ייגבה מהארנקים הנוספים בארנק על פי הסדר הבא: אירו ולאחר מכן לירה שטרלינג. שער המרה שנקבע על ידי מאסטרקארד יהיה השער שנקבע ביום ביצוע הפעולה בתוספת הפרשי שערים (לעיתים נקרא עמלת המרת מט"ח).
במקרים מסויימים ייתכן שבית העסק לא יסגור את העסקה תוך 7 ימים ולעיתים סגירת העסקה מתבצעת עד 30 יום מביצוע העסקה (כאשר רק אז ייגבה הסכום מהסמארטקארד שלכם) אנו ממליצים לעקוב אחרי הפעולות בכרטיס ב"פירוט העסקאות בכרטיס" ב "חשבון שלי" ולקחת זאת בחשבון, כולל סכום שיעור תוספת החיוב על מנת להבטיח שבכרטיס תהיה יתרה מספקת במועד סגירת העסקה. לרוב בית העסק יסגור את העסקה תוך 24 שעות מביצועה.
ראו גם סעיף- "מה ניתן לעשות כאשר אין יתרה מספקת בכרטיס לכיסוי סכום העסקה וסכום שיעור החיוב?" למידע נוסף בנושא זה.ראה בנוסף סעיף "הכרטיס והשימוש בו" בהסכם כרטיס נטען מט"ח.

ש: מה ניתן לעשות כאשר אין יתרה מספקת בכרטיס לכיסוי סכום העסקה וסכום שיעור החיוב?
ת: במקרים בהם ערך העסקה בתוספת שיעור החיוב חורג מהיתרה הצבורה בכרטיס לאותו מטבע, יתרת הסכום תיגבה על ידי המרת מטבע נוסף בכרטיס לפי סדר העדיפויות: אירו ולירה שטרלינג.
ההמרה תבוצע לפי שער המרה הנקבע על ידי מאסטרקארד ביום ביצוע העסקה ובתוספת הפרשי שער.
ראה בנוסף סעיף "הכרטיס והשימוש בו" בהסכם כרטיס נטען מט"ח.

ש: מה ניתן לעשות כאשר אין יתרה מספקת לכיסוי סכום העסקה בתוספת שיעור החיוב בסך היתרות שבארנקים השונים בכרטיס?
ת: במקרים בהם אין יתרה מספקת בסך הארנקים השונים שבכרטיס על מנת לכסות את סכום העסקה בתוספת שיעור החיוב, ייתכן והעסקה תסורב.
לדוגמה- בארוחה במסעדה החשבון מגיע לסכום של 50 €  ובסמארטקארד שלכם שלכם ישנה יתרה של 50 € וקיים שיעור חיוב של 15% בעסקאות במסעדות/מזנונים. בעת ניסיון לחייב את הכרטיס העסקה תסורב כי לאחר הוספת שיעור החיוב לסכום דרושה יתרה של 57.50 € בכרטיס (50€+15% (7.50€)= 75.50€)
זיכרו- תמיד קחו בחשבון את שיעור החיוב. אם אתם משתמשים בכרטיס בבית עסק בו חל שיעור חיוב, עליכם לוודא שהיתרה בכרטיס מספיקה לכיסוי סכום העסקה בתוספת שיעור החיוב אחרת ייתכן ולא תוכלו לשלם באמצעות כרטיס הסמארטקארד  שלכם. אם בית העסק מאפשר זאת, תוכלו לבצע תשלום חלקי בכרטיס זה ואת היתרה לשלם באמצעי תשלום אחר.הקפידו ליידע את בית העסק וודאו את הסכום שתרצו לחייב בסמארטקארד שלכם. רצוי שבית העסק יעביר תחילה את החיוב בסמארטקארד ולאחר מכן יחייב את יתרת התשלום באמצעי התשלום האחר שבחרתם. ראה בנוסף סעיף "הכרטיס והשימוש בו" בהסכם כרטיס נטען מט"ח.

ש: מדוע חל שיעור חיוב בעסקאות המתבצעות עם כרטיס בעל שבב אלקטרוני וקוד סודי?
ת: במקרים בהם נעשה שימוש בכרטיס בבתי עסק בהם חל  שיעור תוספת חיוב, ישנם מקרים בהם בית העסק מאשר את הכרטיס לפני קבלת הסכום הסופי בחשבונית.
הסכום המחויב על ידי בית העסק ושיעור תוספת החיוב יורד מהיתרה בכרטיס ונשמר. אין לנו אפשרות לדעת מראש כיצד בית עסק יגיש את העסקה והאם הוא יאשר מראש את סכום העסקה ולאחר מכן יבקש את חתימתכם או את אישורכם לסכום הסופי עם תוספת עמלה או דמי שירות מוסכמים על ידכם. לכן באופן אוטומטי מתווסף שיעור תוספת החיוב בבתי העסק המופיעים ברשימה הבאה.


סוג בית העסק שעור תוספת חיוב ( % מהסכום שאושר)
ממכר שתייה 15%
מסעדות/מזנונים 15%
מוניות/לימוזינות 15%
שירותי תקשורת £10  או €10 
מכשירים אוטומטיים לרכישת דלקים £45  (לעסקה בליש"ט) או €55  (לעסקה ביורו)ש: מה עלי לעשות במקרה בו בית עסק מציע לי לבצע תשלום בשקלים בחו"ל (הכרטיס מזוהה כישראלי)?
ת:בזמן שהות בחו"ל ייתכן ובתי עסק מסוימים יציעו לכם לבצע תשלום במטבע אחר מן המטבע המקומי (תשלום בשקלים ).באמצעות בחירת תשלום במטבע מקומי תמנעו מהמרה נוספת. זכרו- במידה ואין בכרטיסכם את המטבע המקומי או אין יתרה מספקת במטבע המקומי, הסכום או היתרה ייגבו מארנק אחר בכרטיס לפי סדר עדיפויות: אירו ולירה שטרלינג לפי שער המרה שיקבע על ידי מאסטרקארד ביום ביצוע העסקה בתוספת עמלת המרה (למידע נוסף ראו את טבלת העמלות).

ש: מהו חיוב טרם אישור?
ת: סמארטקארד של בנק הדואר  הוא כרטיס חכם נוח וגמיש, אך לא מתאים לכל בתי העסק. אנו לא ממליצים להשתמש בכרטיס כפיקדון בחברות להשכרת רכב, בתי מלון או הפלגות. בתי עסק אלה מעריכים את הסכום הסופי לתשלום ושומרים סכום מסויים בכרטיס. לא ניתן יהיה להשתמש בסכום השמור עד לשחרורו על ידי בית העסק.

 לדף הבית של כרטיס סמארטקארד
הלוואה לכל מטרה!
רוצים לצאת לחופשה חלומית? זקוקים לכסף לכל מטרה אחרת? קבלו הצעה להלוואה מיידית
מזומן בזמן
ייחודי לבנק הדואר: העברת כספים ברחבי הארץ במזומן תוך דקות וללא צורך בחשבון בנק
הזמן תור לסניף הדואר וקבל שירות בשעה היעודה בלי להמתין בתור!
הזמינו באינטרנט או בסלולאר תור לסניף אליו ברצונכם להגיע וקבלו שירות בסניף בשעה שהזמנתם